Понеділок, 20.05.2024, 08:59
Вітаю Вас Гість | RSS

Математика в школі

Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Коспекти уроків » 8 клас

Теорема Фалеса. Трапеція
06.02.2015, 07:26

УРОК № 14

Тема уроку:                 ТЕОРЕМА  ФАЛЕСА                                                    

Мета уроку:  Вивчити теорему Фалеса та навчити учнів застосовувати її для геометричних побудов та розв’язування текстових задач. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: креслярське приладдя, таблиця

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Аналіз контрольної  роботи. Розв’язування аналогічних задач.

2. Повторення графічних навичок поділу відрізка пополам.

ІІІ. Засвоєння нових знань

1. Сформулювати і довести теорему Фалеса.

2. Задача поділу відрізка на  n рівних частин.

3. Теорема обернена до теореми Фалеса.

IV. Формування вмінь та навичок

  1. Усне виконання вправ № 155
  2. Графічні задачі № 156, 158.
  3. Письмове розв’язування задач № 159, 175, 176.

ІV. Підведення підсумків уроку:

Сформулювати теорему Фалеса та пояснити її практичне застосування

V. Домашнє завдання:    п.4, № 157, 160, 193.

УРОК № 15

Тема уроку:                 СЕРЕДНЯ ЛІНІЯ ТРИКУТНИКА                                                   

Мета уроку: ввести поняття середньої лінії трикутника, вивчити її означення та властивості. Навчити застосовувати властивості при розв’язуванні задач. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: креслярське приладдя

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Учень біля дошки доводить теорему Фалеса.

2. Два учні демонструють побудову задачі  157.

3.  Задачу 193 пояснюють усно.

ІІІ. Засвоєння нових знань

  1. Повторити елементи трикутника.
  2. Означення і властивість середньої лінії трикутника
  3. Розв’язування опорних задач №1, 2 (с. 36), 

IV. Формування вмінь та навичок

  1. Усне виконання вправ № 150, 151,  152, 153.
  2. Письмове ви конання задач № 162, 164, 169, 181.

ІV. Підведення підсумків уроку: дати відповіді на питання 2 – 4 с. 36.

V. Домашнє завдання:  П.4,  № 163, 167,  182.

 

УРОК № 16

Тема уроку:  РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. САМОСТІЙНА РОБОТА № 4                  

Мета уроку: Закріплення та розвиток навичок використання теореми Фалеса та середньої лінії трикутника при розв’язуванні задач аналітичного та практичного змісту. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку:  самостійна робота

Обладнання: креслярське приладдя, картки із завданнями самостійної роботи

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Малюнки до задач Д/з підготовити на дошці заздалегідь. На уроці учні усно за готовими малюнками пояснюють їх розв’язання.

2. 4 учні працюють за індивідуальними завданнями на місцях.

3. З рештою класу  - усне розв’язування задач за готовими малюнками.

ІІІ. Розвиток практичних навичок

  1. Розв’язування задач № 168,  183.
  2. Проведення самостійної роботи. Відповіді до завдань:

Завдання

1

2

3

4

5

Варіант 1

Б

А

Г

3 см, 2 см

2,5 см

Варіант 2

В

Г

Г

По 5 см

3,5 см

ІV. Підведення підсумків уроку: зібрати зошити для перевірки С/р

V. Домашнє завдання:  п. 4,  №  167,  189.

УРОК № 17

Тема уроку:                 ТРАПЕЦІЯ ТА ЇЇ ЕЛЕМЕНТИ 

Мета уроку: ввести поняття трапеції, вивчити її означення та властивості. Навчити застосовувати властивості при розв’язуванні задач. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: креслярське приладдя, моделі чотирикутників

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Один учень відтворює на дошці розв’язок задачі 167.
  2. Декілька учнів демонструють моделі до задачі 189.
  3. Аналіз самостійної роботи та повідомлення її результатів.

ІІІ. Засвоєння нових знань

  1. Означення трапеції, її елементи та види.
  2. Властивості трапеції.
  3. Розв’язування опорних задач №1 (с. 43),  206.

IV. Формування вмінь та навичок

  1. Усне виконання вправ № 195, 196, 199.
  2. Письмове ви конання задач №  210, 212, 217, 233.

V. Підведення підсумків уроку:  дати відповіді на питання 1 – 4 с.43.

V. Домашнє завдання:  п. 5, № 213, 214, 234.

 

УРОК № 18

Тема уроку:  РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. САМОСТІЙНА    РОБОТА  № 5   

Мета уроку: закріплення навиків розв’язування задач із використанням трапеції. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку: практикум

Обладнання: креслярське приладдя, картки із завданнями

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Малюнки до задач Д/з підготовити на дошці заздалегідь. На уроці учні усно за готовими малюнками пояснюють їх розв’язання.

2. Розв’язування усних задач за готовими малюнками ( слайди)

ІІІ. Розвиток практичних навичок

  1. Усне виконання задач № 195 – 200.
  2. Самостійна робота № 5. Відповіді до завдань:

Завдання

1

2

3

4

5

Варіант 1

В

Г

Г

720 і 1080

30  см

Варіант 2

Б

Б

В

18і 1620

30 см

V. Підведення підсумків уроку:  дати відповіді на питання 1 – 4 с.43.

V. Домашнє завдання:  п. 5, № 218, 229.

УРОК № 19

Тема уроку:                 СЕРЕДНЯ ЛІНІЯ ТРАПЕЦІЇ

Мета уроку: ввести поняття середньої лінії трапеції, вивчити її означення та властивість. Навчити застосовувати властивість при розв’язуванні задач. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: креслярське приладдя

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Два учні біля дошки пояснюють задачі Д/з за заздалегідь підготовленими малюнками.

2. 4 учні працюють на місцях за індивідуальними завданнями.

3. Аналіз самостійної роботи

4. Фронтальна робота з класом. Розв’язування задач за готовими малюнками:

ІІІ. Засвоєння нових знань

  1. Означення середньої лінії та її побудова.
  2. Властивість середньої лінії трапеції. Теорема 9.
  3. Тренувальні вправи:
    • Знайти середню лінію трапеції, якщо її основи дорівнюють : а) 4 см та 8 см;  б)  10 дм  та 16 дм ;  в) 0,3 м та 0,5 м.
    •  Знайти меншу основу трапеції, якщо її більша основа 10 см і середня лінія  8 см.                             ( 6 см )
    • Знайдіть периметр рівнобічної трапеції, якщо її бічна сторона 10 см а середня лінія 8 см.                  ( 36  см)

IV. Формування вмінь та навичок

  1. Письмове розв’язування задач № 220,  221, 222, 224, 225, 235.

V. Підведення підсумків уроку:  дати відповіді на питання 1 – 6 с.43.

V. Домашнє завдання:   п. 5, № 219, 223, 234.

УРОК № 20

Тема уроку:     РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. САМОСТІЙНА РОБОТА № 6           

Мета уроку: Розвиток і закріплення навиків застосовувати властивості трапеції та середньої лінії трапеції при розв’язуванні задач. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку:  практична робота

Обладнання: креслярське приладдя, картки із завданнями

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Три учні біля дошки пояснюють задачі Д/з за заздалегідь підготовленими малюнками.

2. 4 учні працюють на місцях за індивідуальними завданнями.

3. Фронтальна робота з класом. Розв’язування задач за готовими малюнками с 65, задачі 2, 3, 4.

ІІІ. Розвиток практичних навичок

  1. Колективне розв’язування задач № 237, 241
  2. Самостійна робота. Відповіді до завдань:

Завдання

1

2

3

4

5

Варіант 1

А

Б

Б

10 см

6 см

Варіант 2

Б

Г

А

10 см

8 см

V. Підведення підсумків уроку:  дати відповіді на питання 1 – 4 с.43.

V. Домашнє завдання:  п 5, № 226,  244. Повторити коло і круг.

 

УРОК № 21

Тема уроку:     ЦЕНТРАЛЬНІ І ВПИСАНІ КУТИ 

Мета уроку:  Домогтися засвоєння учнями змісту понять: плоский кут, центральний кут, дуга кола,  що відповідає даному центральному куту та ін.. Навчити відтворювати зміст вивчених тверджень, виконувати правильні зображення вивчений понять, розв’язувати задачі. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку: засвоєння нових знань та умінь

Обладнання: креслярське приладдя, схема.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Задачі Д/з перевіряються усно з коротким поясненням.
  2. Аналіз самостійної роботи, доведення результатів до відома учнів.
  3. Фронтальне опитування по повторенню:
    • Яка фігура називається колом ?
    • Що таке радіус, хорда та діаметр кола ?
    • Що таке дотична до кола ?
    • Яку властивість має радіус кола, проведений в точку дотику дотичної до кола ?
    • Що таке круг ?
    • Чим відрізняється коло від круга ?

ІІІ. Засвоєння нових знань

  1. Розширення поняття кута.
  2. Центральний кут: означення і вимірювання.
  3. Градусна міра дуги.
  4. Означення вписаного кута. Дуга, на яку спирається вписаний кут.
  5. Теорема про вписаний кут: формулювання і доведення.

IV. Формування вмінь та навичок

  1. Виконання усних задач № 250, 252, 256, 258.
  2. Задачі рубрики « Виконаємо разом».
  3. Виконання графічних задач:
    • Накресліть коло, позначте на ньому точки  А, В, С. Виділіть двома кольорами доповняльні плоскі кути, утворені променями  ОА і ОС.
    • Який кут вдвічі більший за кут АВС ? Позначте їх на малюнку одним кольором.
  4. Письмове розв’язування задач №260, 265, 266, 271, 274.

V. Підведення підсумків уроку:  дати відповіді на питання 1 – 5 с.51.

VІ. Домашнє завдання:  п.6, № 259, 263, 270.

УРОК № 22

Тема уроку:       РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. САМОСТІЙНА  Робота № 7

Мета уроку: закріпити поняття вписаних та центральних кутів. Розвинути навики застосовування їх  властивостей при розв’язуванні задач. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: креслярське приладдя, таблиці

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Три учні біля дошки пояснюють задачі Д/з за заздалегідь підготовленими малюнками.

2. 4 учні працюють на місцях за індивідуальними завданнями. Тест 6.

ІІІ. Розвиток практичних навичок

1. Розв’язування задач за готовими малюнками. За підручником с.66 № 5А, 6А, 6Б

2.Письмове виконання задач №  280, 282.

  1. Самостійна робота . Відповіді до задач :

Завдання

1

2

3

4

5

Варіант 1

Г

А

В

900 і 380

90 0

Варіант 2

В

Б

Г

900 і 470

300

IV. Підведення підсумків уроку:  зібрати зошити для перевірки С/р.

VІ. Домашнє завдання:  п. 6,  № 273, 276, 281.  повторити вписаний і описаний трикутники.

УРОК № 23

Тема уроку:       ВПИСАНІ  І ОПИСАНІ ЧОТИРИКУТНИКИ

Мета урокуСприяти засвоєнню учнями змісту понять: чотири кутник вписаний в коло, описаний навколо кола;  розглянути зміст теорем про вписаний і описаний чотири кутник та схему їх доведення. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку:  засвоєння знань, умінь та навичок

Обладнання: креслярське приладдя, таблиці

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Три учні біля дошки пояснюють задачі Д/з за заздалегідь підготовленими малюнками.

2. 4 учні працюють на листочках за індивідуальними завданнями. Тест 6.

3. Фронтальна робота з класом по повторенню за питаннями :

  • Коли трикутник вважається вписаним в коло ?
  • Де знаходиться центр описаного кола і що є його радіусом ?
  • Коли коло вважається описаним навколо трикутника ?
  • Що є центром кола, описаного навколо трикутника ?

ІІІ. Засвоєння нових знань

  1. Означення чотирикутника, вписаного в коло.
  2. Теорема про вписаний чотирикутник.
  3. Наслідки з теореми про вписаний чотирикутник.
  4. Теорема про описаний чотирикутник.
  5. Наслідки з теореми про описаний чотирикутник.

IV. Формування вмінь та навичок

  1. Усне виконання задач № 291 – 296.
  2. Письмове розв’язування задач № 302, 304, 306,310,316, 322.

V. Підведення підсумків уроку:  дати відповіді на питання 1 – 8 с. 59.

VІ. Домашнє завдання:  п.7, № 301,303, 307, 309.

УРОК № 24

Тема уроку:       РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. САМОСТІЙНА  РОБОТА № 8

 Мета уроку: закріпити поняття вписаних та писаних многокутників. Розвинути навики застосовування їх  властивостей при розв’язуванні задач. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: креслярське приладдя, таблиці

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Чотири учні біля дошки пояснюють задачі Д/з за заздалегідь підготовленими малюнками.

2. Фронтальна робота з класом. Опитування теоретичного матеріалу за питаннями 1 – 8 с. 59.

ІІІ. Розвиток практичних навичок

  1. Усне виконання задач:
    • Визначте чи можна описати коло навколо чотирикутника ABCD, якщо кути А, В, С, D дорівнюють відповідно :                а) 900, 900, 200, 1600 ;                 б) 50, 1200, 1750 600.
    • Знайдіть невідомі кути:

а) вписаного чотирикутника, якщо два з них дорівнюють 460 і 1250;  

б) вписаної трапеції, якщо один  із них 800;

 в) вписаного чотирикутника, діагоналі якого точкою перетину діляться навпіл.

  • Знайдіть периметр:

А) описаного чотирикутника три послідовних сторони якого дорівнюють 7 см,  9 см  і 8 см;

Б) описаної трапеції, бічні сторони якої дорівнюють 3 см і 11 см;.

  • Рівнобедрена трапеція описана навколо кола. Знайдіть середню лінію трапеції, якщо її бічна сторона 7 см.
  1. Самостійна робота. Відповіді до задач :

Завдання

1

2

3

4

5

Варіант 1

Б

В

В

24 см

 

Варіант 2

Б

В

В

1000, 800

 

V. Підведення підсумків уроку:  зібрати зошити для перевірки С/р.

VІ. Домашнє завдання: повторити п. 1 – 7, домашня самостійна робота №2 с. 67 по варіантам.

Відповіді до завдань:

Варіант 1

Варіант 2

Варіант 3

Варіант 4

1100 і 1000

700, 1100, 700, 110

1200 і 1100

1100, 700,1100, 700

по 400

по 450

300

700

10,5 см

10 см, 20 см

По 9 см

21, 14, 21, 28

 

УРОК № 25

Тема уроку:       РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ                                  

Мета уроку: повторити, узагальнити та систематизувати знання по вивченій темі, підготовка до контрольної роботи. Розвинути навики застосовування їх  властивостей при розв’язуванні задач. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку: узагальнення і систематизації

Обладнання: креслярське приладдя, таблиці

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Зібрати зошити для перевірки самостійної роботи.
  2. Контроль теоретичних знань та графічний тренінг за індивідуальними завданнями.

ІІІ. Розвиток практичних навичок

  1. Завдання в тестовій формі с.68. Ключ зо тестів:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Б

А

Г

А

А

В

В

В

В

Б

  1. Розв’язування типових задач. У класі виконуються задачі з 5 по 10.

V. Підведення підсумків уроку:   підготуватись до К/р

VІ. Домашнє завдання:  типові задачі 1 – 4.

 

УРОК № 26

Тема уроку:       КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2

Мета уроку:  перевірити рівень засвоєння учнями знань змісту основних понять теми, якість сформованих умінь застосовувати набуті знання для зображення фігур за умовою задачі, а також під час розв’язування задач. Розвивати  пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.

Тип уроку:  перевірка знань, умінь і навичок

Обладнання: креслярське приладдя,  картки із завданнями

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Проведення контрольної роботи

Відповіді до завдань контрольної роботи:

Варіант 1

Варіант 2

Варіант 3

Варіант 4

Г

В

В

Г

А

Б

Г

В

Г

Б

Г

В

Б

В

А

Б

Б

В

Б

В

Г

В

Г

В

24 см

24 см

6 см

9,5 см

10 см

24 см

7,5 см

7,5 см

 

 

 

 

V. Підведення підсумків уроку:  зібрати зошити для перевірки К/р.

VІ. Домашнє завдання:   повторити ознаки рівності трикутників.

Категорія: 8 клас | Додав: Ольга_Миколаївна
Переглядів: 2171 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту

Неофіційний сайт Казанківського району!

Сайт Казанківської ЗОШ №1