Усний журнал на тему:
Підготувала:
О. М. Сорочан
Казанківська ЗОШ №1
2011 р.
Вступ
За останні роки в Україні різко знищилась народжуваність, зросла дитяча смертність, збільшилося народження дітей з різними фізичними та психічними вадами. В Україні найвищий рівень втрати немовлят – 15 мертвих на кожну тисячу народжених. Лікарі констатують, що з 10 новонароджених 8 мають різні відхилення у фізичному та розумовому розвитку, 160 тисяч дітей України віком до 16 років є інвалідами. Однією із причин такого стану речей є раннє куріння та нездоровий спосіб життя батьків.
Сторінка перша: Коротка історія розвитку куріння
Куріння тютюну має майже 500-річну історію. Відкриття Христофором Колумбом у 1492 році Америки пов’язано з відкриттям європейцями багатьох нових для них рослин, серед яких був і тютюн. Незважаючи на заборону великого мореплавця, деякі з моряків таємно привезли листя та насіння тютюну в Європу. Особливо популярним він став у XVII – XVIII століттях.
Сторінка друга: Біохімія тютюну і його дія на організм людини
При куріння відбувається не повне згорання висушених тютюнових листків. При цьому виділяється дим, що складається з 60% різних газів і 40% мікроскопічних крапель дьогтю. В тютюновому димові містяться різні шкідливі речовини, зокрема: оксид вуглецю ( угарний газ) та ціаністий водень, нікотин.
Всі шкідливі речовини, що впливають на організм, об’єднані в чотири групи:
- канцерогенні речовини;
- подразнюючі речовини;
- отруйні гази;
- отруйні алкалоїди.
Нікотин є одним із найсильніших з відомих отрут, які впливають на нервову систему. При згорянні сигарети він руйнується тільки частково, приблизно на 25%. Вміст нікотину в димі головного струменя сигарети – лише 20% від загальної кількості нікотину в сигареті. В недопалку залишається близько 5%, решта потрапляє у повітря в приміщенні, де курять.
Фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю.
Сторінка третя: Чому курці кашляють ?
Головною причиною виникнення і розвитку «тютюнового» кашлю є краплі дьогтю, що осіли в легенях. Речовини, що містяться в тютюновому димі, викликають запалення епітелію, який вкриває дихальні шляхи.
Це призводить до підвищеного виділення слини та слизу, що зв’язаний з виділенням мокроти при кашлі.
Сторінка четверта: Чи здорове серце у курця ?
Масове куріння є однією з причин масового поширення серцево-судинних захворювань. Доведено, що у курців, на відміну від тих, хто не палить, в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт, стенокардія та інші хвороби серця. При цьому смертність серед курців набагато вища. Життя курців на 4 – 8 років коротше, при чому тривалість життя залежить від того, в якому віці людина почала палити. Доведено, що в 50% усіх захворювань, котрі є причиною смерті курців, припадають серцево-судинні захворювання.
Сторінка п’ята: Чому виразка шлунка віддає перевагу курцям ?
Понад 80% хворих, котрі страждають хронічним захворюванням шлунка та дванадцятипалої кишки, є курцями. Ці недуги найчастіше виявляються у запеклих курців. Доведено, що куріння негативно впливає і на процес лікування.
Сторінка шоста: Куріння, стать та покоління
Завдяки великій організованій боротьбі з курінням у багатьох країнах світу курців поменшало. Але, незалежно від цього, значна кількість курців серед молоді та жінок продовжує зростати. Разом із цим підвищується ризик виникнення хвороб не тільки у самих курців, а й у майбутнього покоління. Куріння завдає великої шкоди всім, особливо – молоді, бо їх організми перебувають у процесі росту та формування, а паління перешкоджає здоровому розвитку і впливає на генофонд людини, що росте.
Сторінка сьома: Боротьба ВООЗ з палінням
ВООЗ проводить широку роз’яснювальну роботу у всьому світі. Розроблено ряд рекомендацій та міжнародних програм для зменшення куріння. Так, майже у всіх країнах, заборонена реклама тютюнових виробів, заборонено також продаж сигарет особам, що не досягли повноліття. Кожна тютюнова компанія зобов’язана друкувати на пачках сигарет застереження про небезпеку паління.
Сторінка восьма: Курити чи ні ?
Курці виглядають нібито «круто», «модно», «сучасно». Підлітки почуваються старшими і незалежними. Але в юного курця відразу виникає багато проблем: стає залежним від тютюну, має проблеми з батьками, витрачає багато грошей, ризикує в ранньому віці захворіти на більш ніж 25 – 30 недуг, має поганий подих і жовті зуби. В житті йому важче обрати достойну професію, стати успішним в житті і щасливим в сім’ї. Отже, гарне життя і тютюн не можуть бути сумісними поняттями.
Висновки
Від природи кожна людина має досконале тіло, гнучкий розум, неповторний характер. Кожному дано свободу вибору, щастя насолоджуватись принадами життя.
Усвідомте, що тютюнопаління, алкоголізм, наркоманія отруюють організм людини, знищують її духовно, роблять з особистості морального виродка нездатного любити.
|