Павло Прокопович Глазовий народився 30 серпня 1922 року в селі Новоскелеватка (нині Казанківського району, Миколаївської області) в сім`ї хлібороба. Вчився у Новомосковській педагогічній школі на Дніпропетровщині. Після закінчення педагогі-чної школи у 1940 р. був призваний служити в армії. Учасник Великої Вітчизняної війни. Після війни Глазовий навчався в Криворізькому педагогічно-му інституті, де його запримітив Остап Вишня. Письменник почав опікуватися подальшою до-лею талановитого юнака, подбав про те, щоб його перевели навчатися у Київ. 1950 року закінчив філологічний факультет Ки-ївського педагогічного інституту ім. О. М. Горько-го. У 1950—1961 рр. — заступник головного ре-дактора журналу «Перець», згодом заступник головного редактора журналу «Мистецтво». Друкувався з 1940 року. Окремими виданнями вийшли: поема "Слався, Вітчизно моя!" (1958), поетичні збірки сатири та гумору, "Великі цяці" (1956), "Карикатури з натури" (1963), "Коротко і ясно" (1965), "Щоб вам весело було" (1967), "Мініатюри та гуморески" (1968), жартівлива поема "Куміада" (1969), "Усмішки" (1971), "Смійтесь, друзі, на здоров'я" (1973), "Байки та усмішки" (1975), "Весела розмова"(1979), "Хай вам буде весело" (1981), "Сміхологія" (1982).
Книжки для дітей: • "Пушок і Дружок" (1957) та "Старі друзі" (1959), написані в співавторстві з Федором Маківчуком, • "Про відважного Барвінка та Коника-Дзвоника" (1958) — у співавторстві з Богда-ном Чалим, • "Іванець-Бігунець" (1963), • "Як сторінка, то й картинка" (1964), • "Про Сергійка-Нежалійка та клоуна Бобу" (1965), • "Перченя" (1966). • Серед останніх книжок — "Вибрані усмішки" (1992), "Веселий світ і Чорна книга" (1996), збірка "Сміхослов" (1997). В них зібрані твори різних жанрів, зокрема байки, гумористичні, ліричні поезії, проза, жар-тівливі поеми, дитячі казки.
СМІХУ ІСКОРКИ ЯСНІ... Їх залишив по собі класик сучасного українського гумору, справді-бо народний улюбленець Павло Глазовий. Знаю: славі, що прийшла до нього, він не прагнув запобігати. Пошуковцем посад, звань, нагород ніколи не був. Тим надійнішою постає ця слава тепер. А народна шана - це передовсім природне відлуння на добро, яке ніс Павло Глазовий у світ... Високий, поставний, з красивим відкритим обличчям, що ледь-ледь (наче здалеку) підсвічу-вала тепла усмішка, навіть на людях він здавався самітником, зосередженим на своїх думках - наче над отією книгою, що кожен Майстер пише все життя. Павло Глазовий створив у своїх творах строкату й різноманітну галерею персонажів, що самі промовляють за себе, живуть своїм життям, постають такими, якими є: не кращими й не гіршими, але скрізь - справжніми. Котрі, то на жаль, то на радість, втілюють риси, характерні для свого часу і свого народу. У гумористиці Павла Глазового, в єдності віршованих історій, ситуативних подробиць, постає широка картина народного життя та його особливості: духовні, моральні, етичні й побутові... Про все це автор веде мову з усмішкою, іро-нією, часом легким сарказмом (гуморист!). Але ширше й важливіше - з великим і щирим уболіванням за людину. Її життя, мову, Батьківщи-ну... З гарячими думками про майбутнє: чи збе-режуть українці своє рідне - слово, культуру, пам'ять, звичаї?
Ці тривоги чим далі сильніше пе-реймали старого-старого письменника, поставали у нових і нових віршах. Він поспішав і - встиг! Останнє десятиліття ста-ло прощальним злетом. Благословенна доля берегла пам'ять, талант, гострий розум, зацікав-лення до сущого навколо - і до останніх днів на землі. Вісімдесятидволітній мудрець (не лише письменник, а й великий читач з назавжди для душі обраним Шевченком) Павло Прокопович пам'ятав усе життя: «Раз добром зігріте серце вік не прохолоне…» …Нехай ці слова завжди звучать услід добрій пам’яті про нього, хай вплітаються у них « сміху іскорки ясні», які Павло Глазовий лишив по собі. Добрий чоловік – добрим людям. Невичерпними джерелами творчості гумо-риста є скарби живої мови, іскристі перлини народної мудрості. Гумор Павла Прокоповича — доброзичливий, веселодайний. Байкам притаманні дотепність й влучність. Чимало байок та мініатюр мають риси народного анекдоту. Його твори з задоволенням виконують майстри слова, народні артисти А. Литвинов, А. Паламаренко, а ще раніше лунали вони з вуст Андрія Сови. Творчість П. П. Глазового — життєдайна, вона є завжди відкритою сторінкою веселої вдачі українського народу, його доброго настрою. Нагороди: Лауреат премії ім. Остапа Вишні 1988 року за книжку "Сміхологія". Перший лауреат премії ім. Петра Сагайдачного 1996 р. Орден "За заслуги" (1997) за вагомий вне-сок в українську літературу.
|