УРОК № 4
Тема уроку: ЧОТИРИКУТНИК І ЙОГО ВЛАСТИВОСТІ
Мета уроку: сформувати уявлення про чотирикутник, його елементи, ввести поняття периметра чотирикутника, опуклого та не опуклого чотирикутника, з’ясувати чому дорівнює сума внутрішніх і зовнішніх кутів чотирикутника, навчити використовувати ці властивості при розв’язуванні задач. Розвивати пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: креслярське приладдя, моделі чотирикутників
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Дати відповіді на питання:
- Скільки прямих можна провести через одну точку ?
- Скільки точок на площині визначають одну пряму ?
- Як називається фігура, яка складається з трьох точок і трьох відрізків, що попарно їх з’єднують ?
- Назвіть елементи цієї фігури.
ІІІ. Засвоєння нових знань
- Поняття чотирикутника та його елементів.
- Поняття опуклого та не опуклого чотирикутника
- Периметр чотирикутника
- Cума внутрішніх і зовнішніх кутів чотирикутника.
IV. Формування умінь та навичок
1 Виконання опорних задач. «Виконаємо разом»
2. Розв’язання задачі на доведення № 15
3. Усне виконання вправ № 1, 2, 4,6, 7.
4. Виконання графічної задачі № 8
5. Розв’язування задач на обчислення № 24
V. Підведення підсумків уроку
Дати відповіді на питання 1 – 7 с. 9.
V. Домашнє завдання: п. 1, № 10, 17, 22.
УРОК № 5
Тема уроку: ПАРАЛЕЛОГРАМ І ЙОГО ВЛАСТИВОСТІ
Мета уроку: сформувати уявлення паралелограма, вивчити його властивості, навчити використовувати ці властивості при розв’язуванні задач. Розвивати пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: креслярське приладдя, моделі чотирикутників
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. З’ясувати чи є питання по Д/з та розібрати незрозумілі моменти.
2. Рівень засвоєння теоретичного матеріалу та практичних навичок перевіряється
Математичним диктантом
- Як називається фігура, яка складається з чотирьох точок, жодні три з яких не лежать на одній прямій, і 4 відрізків, що сполучають ці точки, і не перетинаються ?
- Накресліть чотирикутник АВСD.
- Запишіть пари протилежних сторін.
- Запишіть пари протилежних вершин.
- Запишіть, які сторони сусідні зі стороною АВ ?
- Накресліть не опуклий чотирикутник RSHK.
- Що таке периметр чотирикутника ?
- Чому дорівнює сума внутрішніх кутів чотирикутника ?
- Чому дорівнює сума зовнішніх кутів опуклого чотирикутника, взятих по одному при кожній вершині ?
- Як називається відрізок, що з’єднує протилежні вершини чотирикутника ?
Після диктанту зібрати зошити на перевірку.
ІІІ. Засвоєння нових знань
- Означення паралелограма, його зображання та елементи.
- Властивості паралелограма. Теорема 4.
- Способи задання паралелограма.
IV. Формування вмінь та навичок
- Виконання усних вправ №37, 38, 40, 41.
- Виконання графічних вправ № 44.
- Виконання письмових вправ № 51 (а,в), 53, 64( б, г)
V. Підведення підсумків уроку
1. Дати відповіді на питання № 1,2 , 3, 5 с.15.
VI. Домашнє завдання: п. 2, № 50, 56, 79 ( виготовити модель)
УРОК № 6
Тема уроку: ПАРАЛЕЛОГРАМ І ЙОГО ВЛАСТИВОСТІ
Мета уроку: розвивати і закріплювати навички використання властивостей паралелограма при розв’язуванні задач. Розвивати пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: креслярське приладдя, моделі чотирикутників
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Три учні біля дошки відтворюють розв’язання задач ізД/з.
- 4 учні працюють на місцях за індивідуальними картками.
- Теоретичний тренінг по властивостям паралелограма. Заповнити таблицю:
Властивість
|
Так
|
Ні
|
Протилежні сторони паралельні
|
|
|
Всі сторони паралельні
|
|
|
Протилежні сторони рівні
|
|
|
Всі сторони рівні
|
|
|
Всі кути рівні
|
|
|
Протилежні кути рівні
|
|
|
Діагоналі рівні
|
|
|
Діагоналі перетинаються і в точці перетину діляться пополам
|
|
|
Діагоналі перпендикулярні
|
|
|
Сума сусідніх кутів 1800
|
|
|
ІІІ. Розвиток практичних навичок
1. Розв’язування задач № 67, 52.
2. Самостійна робота № 1 навчального характеру. Відповіді до завдань самостійної роботи:
Завдання
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Варіант 1
|
Г
|
Б
|
Б
|
1430 і 370
|
64 см
|
Варіант 2
|
Г
|
А
|
Г
|
770 і 1130
|
64 см
|
ІV. Підведення підсумків уроку: № 1,2 , 3, 5 с.15.
VI. Домашнє завдання: § 2, № 65, 76. Повторити ознаки рівності трикутників та паралельності прямих.
УРОК № 7
Тема уроку: ОЗНАКИ ПАРАЛЕЛОГРАМА
Мета уроку: вивчити ознаки паралелограма та навчити використовувати їх при розв’язуванні задач. Розвивати пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: креслярське приладдя, моделі чотирикутників
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Два учні біля дошки відтворюють розв’язання задач Д/з.
2. Аналіз самостійної роботи та розв’язування аналогічних задач.
ІІІ. Засвоєння нових знань
1. Зміст поняття «ознака» паралелограма
2. Теорема про ознаки паралелограма: формулювання і доведення
3. Приклади застосування ознак паралелограма.
IV. Формування вмінь та навичок
1. Виконання задач на доведення № 46, 47,61, 68, 70. Задачі виконуються під керівництвом вчителя і при його безпосередній участі учнями біля дошки.
V. Підведення підсумків уроку
Сформулювати ознаки паралелограма.
VI. Домашнє завдання: § 2, № 48, 79.
УРОК № 8
Тема уроку: РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. САМОСТІЙНА РОБОТА № 2
Мета уроку: закріпити уявлення про паралелограм, його властивості та ознаки, використовувати їх при розв’язуванні задач. Встановити рівень знань і умінь учнів. Розвивати пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.
Тип уроку: практикум
Обладнання: креслярське приладдя, картки із завданнями
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Д/з перевіряється до уроку. З’ясовуються всі незрозумілі моменти, та виправляються помилки.
2. Дати відповіді на питання:
- Діагоналі чотирикутника ABMK перетинаються. Чи обов’язково цей чотирикутник паралелограм ?
- Точка перетину діагоналей чотирикутника FGNR є серединою однієї з них. Чи може цей чотирикутник бути паралелограмом ?
- Точка М є серединою відрізків DL та KS. Як називається чотирикутник DKLS ?
- Відрізки MN і KP паралельні. Чи означає це, що чотирикутник MNKP є паралелограмом ?
- Для точок А, В, С, К виконується умова АВ = СК. Чи випливає з цієї умови, що дані точки є вершинами паралелограма ?
- Що треба знати про чотирикутник, щоб стверджувати, що він - паралелограм ?
ІІІ. Розвиток практичних навичок
Проведення самостійної роботи № 2. Відповіді до завдань:
Завдання
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Варіант 1
|
В
|
А
|
В
|
Так
|
Так
|
Варіант 2
|
Г
|
Г
|
В
|
Так
|
Так
|
V. Підведення підсумків уроку
VI. Домашнє завдання: § 2, 49, 80, 87
УРОК № 9
Тема уроку: ПРЯМОКУТНИК І ЙОГО ВЛАСТИВОСТІ
Мета уроку: сформувати уявлення прямокутника, вивчити його властивості, навчити використовувати ці властивості при розв’язуванні задач. Розвивати пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: креслярське приладдя, моделі чотирикутників
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Д/з перевіряється напів усно за готовими малюнками на дошці, виконаними на перерві.
2. Логічна вправа: порівняйте фігури на рисунку за різними критеріями. Яка із них зайва ?
ІІІ. Засвоєння нових знань
1.Означення прямокутника
2. Властивості прямокутника. Теорема 5 з доведенням.
3. Задачі рубрики «Виконаємо разом».
IV. Формування вмінь та навичок
1. Письмове виконання задач № 98, 102, 105,122.
2. Навчальна самостійна робота. Тест 3.
V. Підведення підсумків уроку
Дати відповіді на питання 1, 2 с. 22.
VI. Домашнє завдання: п. 3, № 101, 103, 106.
УРОК № 10
Тема уроку: РОМБ І КВАДРАТ ТА ЇХ ВЛАСТИВОСТІ
Мета уроку: сформувати уявлення про ромб та квадрат, вивчити їх властивості, навчити використовувати ці властивості при розв’язуванні задач. Розвивати пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: креслярське приладдя, моделі чотирикутників
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Малюнки для задач Д/з виконуються на дошці заздалегідь. На уроці учні усно за готовими малюнками пояснюють задачі.
2. Клас виконує тренінг по властивостям прямокутника:
Властивість
|
Так
|
Ні
|
Протилежні сторони паралельні
|
|
|
Всі сторони паралельні
|
|
|
Протилежні сторони рівні
|
|
|
Всі сторони рівні
|
|
|
Всі кути рівні
|
|
|
Протилежні кути рівні
|
|
|
Діагоналі рівні
|
|
|
Діагоналі перетинаються і в точці перетину діляться пополам
|
|
|
Діагоналі перпендикулярні
|
|
|
Сума сусідніх кутів 1800
|
|
|
3. Учні з високим і достатнім рівнем знань замість тренінгу виконують самостійну роботу. Тест 3.
ІІІ. Засвоєння нових знань
1. Означення ромба і його властивості. Теореми 5 та 6.
2. Означення квадрата та його властивості.
3. Зв'язок між різними видами чотирикутників. Діаграми Ейлера.
IV. Формування вмінь та навичок
1. Усне виконання задач № 90, 91, 93, 95.
2. Письмове виконання задач № 111, 112, 115, 119, 127.
V. Підведення підсумків уроку
Дати означення ромба та квадрата та назвати властивості кожного з них.
VI. Домашнє завдання: п. 3, № 110, 118, 129. повторити ознаки рівності прямокутних трикутників.
УРОК № 11
Тема уроку: РОЗВ´ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. САМОСТІЙНА РОБОТА №3
Мета уроку: закріпити поняття ромба та квадрата , прямокутника, навчити застосовувати їх властивості, навчити використовувати ці властивості при розв’язуванні задач. Розвивати пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.
Тип уроку: практична робота
Обладнання: креслярське приладдя, моделі чотирикутників
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Малюнки для задач Д/з виконуються на дошці заздалегідь. На уроці учні усно за готовими малюнками пояснюють задачі.
2. Клас виконує тренінг по властивостям ромба ( І варіант) та квадрата ( ІІ варіант):
Властивість
|
Так
|
Ні
|
Протилежні сторони паралельні
|
|
|
Всі сторони паралельні
|
|
|
Протилежні сторони рівні
|
|
|
Всі сторони рівні
|
|
|
Всі кути рівні
|
|
|
Протилежні кути рівні
|
|
|
Діагоналі рівні
|
|
|
Діагоналі перетинаються і в точці перетину діляться пополам
|
|
|
Діагоналі перпендикулярні
|
|
|
Сума сусідніх кутів 1800
|
|
|
Сума протилежних кутів дорівнює 1800
|
|
|
3. Знайти рівні трикутники ( мал.. 1 – 3). Малюнки додаються.
ІІІ. Розвиток практичних навичок
1. Письмове розв’язування задач № 122, 132.
2. Самостійна робота № 3 ( завдання додаються)
V. Підведення підсумків уроку
Зібрати зошити для перевірки С/р.
VI. Домашнє завдання: п. 3, домашня самостійна робота № 1(.C. 31)
УРОК № 12
Тема уроку: РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета уроку: закріпити поняття ромба та квадрата , прямокутника, паралелограма, трапеції. Застосовування їх властивості, навчити використовувати ці властивості при розв’язуванні задач. Підготовка до контрольної роботи. Розвивати пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.
Тип уроку: практична робота
Обладнання: креслярське приладдя, моделі чотирикутників
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Зібрати зошити для перевірки ДС/р № 1.
2. Аналіз класної самостійної роботи.
ІІІ. Розвиток практичних навичок
1.Теоретичне тестування по властивостям чотирикутників. Зафарбувати відповідні клітинки у сітці:
Властивість
|
Паралелограм
|
Прямокутник
|
Ромб
|
Квадрат
|
Протилежні сторони паралельні
|
|
|
|
|
Всі сторони паралельні
|
|
|
|
|
Протилежні сторони рівні
|
|
|
|
|
Всі сторони рівні
|
|
|
|
|
Всі кути рівні
|
|
|
|
|
Протилежні кути рівні
|
|
|
|
|
Діагоналі рівні
|
|
|
|
|
Діагоналі перетинаються і в точці перетину діляться пополам
|
|
|
|
|
Діагоналі перпендикулярні
|
|
|
|
|
Сума сусідніх кутів 1800
|
|
|
|
|
Сума протилежних кутів дорівнює 1800
|
|
|
|
|
2. Самостійне розв’язування тестових завдань на с. 32. Ключ до тестів:
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
В
|
Б
|
Г
|
Б
|
Б
|
Г
|
В
|
А
|
Б
|
Г
|
3. Розв’язування типових задач ( с. 33). Розв’язування розпочинається з останніх завдань. У класі виконуються завдання з 10 по 6 включно. Відповіді:
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
?
|
35 см
|
760, 1040
|
5 см
|
6см, 11см
|
6 см
|
30 см
|
-------
|
16 см
|
24 см
|
ІV. Підведення підсумків уроку: Підготуватись до К/р,
V. Домашнє завдання: Завдання 1 – 5 із типових задач.
УРОК № 13
Тема уроку: КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 1
Мета уроку: Перевірити рівень знань умінь і навичок учнів з вивченої теми. Результати довести до відома батьків і дітей. Розвивати пам'ять, образне мислення, графічну культуру. Виховувати наполегливість, старанність, відповідальність.
Тип уроку: контрольна робота
Обладнання: картки із завданнями
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Проведення контрольної роботи
Контрольна робота № 1 містить 4 варіанти і розрахована на 45 хвилин.
Варіанти додаються. Відповіді до завдань:
Варіант 1
|
Варіант 2
|
Варіант 3
|
Варіант 4
|
Б
|
В
|
В
|
Г
|
Б
|
Б
|
Б
|
Б
|
Г
|
Б
|
Б
|
Б
|
Б
|
Б
|
Б
|
В
|
В
|
Б
|
В
|
В
|
В
|
Г
|
Б
|
А
|
Протилежні сторони паралельні
|
Протилежні сторони паралельні
|
-----------------------
|
-----------------------
|
350
|
650
|
60 см
|
5 см
|
-------------------
|
--------------------
|
---------------------
|
-----------------------
|
ІV. Підведення підсумків уроку: тематична контрольна робота завершена.
V. Домашнє завдання: повторити п. 2.
|